KİBARLIK BUDALASI

 

 

 

 

Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası  2008’den bu yana, 13. yılında seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

 

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak.. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer.  Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda. 

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen 12 yıldır kesintisiz oynadığı Mösyö Jourdain rolünü oyunun yönetmeni Hakan Altıner’e devretti.  Sevgili Göksel Kortay da Madam Jourdain rolünü Aydan Şener'e devrediyor. 

 

Kostüm Tasarımı Türkan Kafadar, Dekor Tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, Işık Tasarımı  Cengiz Özdemir ‘e ait;
Oyunda HAKAN ALTINER, AYDAN ŞENER, BURÇİN BİLDİK, DAMLA CERCİSOĞLU, KAHRAMAN SİVRİ, EMRE BÜYÜKPINAR, SADİ ÖZEN, REYHAN AYDINSEL ve  IŞIK SELİN GÜNÇE rol alıyorlar.

ÖDÜLLER: MUHSİN ERTUĞRUL TİYATRO ÖDÜLLERİ 2008/2009 YILI
EN BAŞARILI KOSTÜM TASARIM TÜRKAN KAFADAR KİBARLIK BUDALASI