Seyirciden ‘Yaprak Dökümü’ne Tam Not

Seyirciden 'Yaprak Dökümü'ne Tam Not

Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri ‘Yaprak Dökümü’, Kedi Sahne Sanatları yapımı ve Hakan Altıner rejisiyle tekrar sahnelerde.

İlk gösterimini Trump Sahne’de yapan oyunun kadrosunda usta isimler Suna Keskin, Hakan Altıner, Selda Özbek’e genç sanatçılar eşlik ederken, eski bakanlardan Yüksel Yalova da oyun kadrosunda yer alıyor.

Oyuna, sanat dünyasının ilgisi yoğundu. Tiyatromuzun duayen isimleri Haldun Dormen ve Göksel Kortay başta olmak üzere, Dilek Türker, Gülen Karaman, Ayşe Erbulak, Özden Özgürdali Nedim Saban, Anta Toros, Zerrin Arbaş, Aysun- Ali Kocatepe, Sibel Tan, Kaan- Aslı Cüreklibatır, Veysi Dündar, Merkez Partisi Genel Başkanı Abdurrahim Karslı ve Şaylan Akmen oyunu izleyenler arasındaydı.

Seyirciden 'Yaprak Dökümü'ne Tam Not

tkili hikayesi ile izleyici üstünde derin etkiler bırakan oyun, ayakta alkışlandı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutladığımız bugünlerde, Yönetmen Hakan Altıner yaptığı konuşmada ‘Bugün, bu oyun ve tüm oyunları ve diğer sanat faaliyetlerimizi gerçekleştirebiliyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına borçluyuz.’ dedi.

 

Yaprak Dökümü Hakkında

YAPRAK DÖKÜMÜ, 1940’lu yılların çalkantılı Türkiye’sinde; Ali Rıza Bey ve ailesinin çerçevesinde, “Batının yanlış değerlerine özenmenin” ve maddi değerlerin, yaşamsal gereksinimleri aşarak, insanları ve dolayısıyla aileleri nasıl bir uçuruma sürüklediğinin acıklı ve ibret verici öyküsüdür.

Reşat Nuri Güntekin’in, bu ölümsüz eseri; bu kez, romandan yeni bir uyarlama ile sunulmaktadır. Bu doğrultuda, sahnede uzak yıllardan geliyormuş gibi duyulan her cümle, bugünün insanlarını da aynı derecede düşündürecektir.

Emekli Mutasarrıf Ali Rıza Bey, ömrünü, insanların paradan daha kıymetli şeylere inanarak geçirmesi gerektiğine inanmış ve öyle yaşamaya itina etmiş bir insandır. Ancak, giderek zorlaşan maddi koşullar ve yetişme çağındaki kızlarının “modernleşme” çabaları, aileyi tam anlamıyla bir felakete sürükleyecektir.

Oyunda; Hakan ALTINER (Ali Rıza Bey), Suna KESKİN (Hayriye Hanım), Orçun KAPTAN (Oğul), Pınar ATAER (Büyük Kız), Damla KAPTAN ve İlkyaz KOCATEPE (Ortanca Kızlar), İrem UĞURAL (Küçük Kız), Selda ÖZBEK (Ferhunde), Kahraman SİVRİ (Naili Bey), Tayfun YILMAZ (Abdülvahap), Sadi ÖZEN (Vehbi), Barış ÖZKOÇAK (Behlül) ve Yüksel YALOVA (Reşat Nuri GÜNTEKİN) rolleri ile yer alıyorlar.

Yöneten: Hakan ALTINER
Kostüm Tasarım: Türkan KAFADAR
Dekor tasarım: Tülin PURAL
Işık Tasarım: Kaan PURAL
Ses Tasarım: Ufuk SERBEST

 

youtu.be/izvVBnpulxI

www.kitaptansanattan.com/seyirciden-yaprak-dokumune-tam-not/